Tipy na dodržování pitného režimu

Všichni víme, že je pitný režim důležitý. Ovšem málo se mluví, proč je tak důležité dodržovat pitný režim. A už málokdo vám poradí jak na něj.

Pojďme společně probrat základ pitného režimu:

Pitný režim je důležitý. Zvlášť když máme dietu, případně změnu jídelníčku. I my se tomuto tématu věnujeme v našich jídelníčcích na míru. Denně by měl člověk vypít minimálně 2 litry a to ideálně čisté vody. Pro kojící maminky je doporučeno vypít denně 3 litry.

A ruku na srdce – kdo z nás to dodržuje?

Zároveň je důležité, aby se jednalo, v ideálním případě, o čistou vodu. Během našeho jídelníčku jsou všechny sladké limonády, cukr do kávy a čaje, perlivé nápoje, alkohol, zapovězeny. Je to z toho důvodu, že jsou to prázdné kalorie, které našemu tělu neprospívají. Dalším důvodem je to, že voda vám pomůže nastartovat metabolismus a zasytí vás. Navíc kojící matka, která pije sladké nápoje, tak se toto dostává i do těla miminka a pro něj rozhodně žádné takové cukry nejsou vhodné.

A teď jak to dodržovat?

Zde je několik tipů Jak dodržovat pitný režim (i při kojení):

  • Nekupovat sladké/slazené nápoje
  • Nekupovat alkohol
  • Připravit si láhev s vodou
  • Do vody si mohu dát citron/pomeranč/čerstvou mátu (dodatek – máta není vhodná pro kojící)
  • Pokud se mi ani tak nedaří – mohu si připravit více lahví s vodou a rozmístit si je všude tam, kde se nejčastěji zdržuji. Zároveň si v hlavě nastavit, že pokud se na láhev podívám, tak se rovnou i napiji. Tento způsob je opravdu účinný.
  • Kamkoliv jedu/jdu – vždy si beru pití s sebou (ideálně vodu)

A poslední tip – Jak se naučit pít kávu bez cukru?

Je to těžké, ale jde to. Mám vyzkoušené, že po třech až čtyřech dnech už většině klientům/kám káva začne chutnat i bez cukru. Pokud patříte do stejné skupiny jako já – tedy těch, kteří to nezvládli, tak doporučuji si koupit Erythritol – toto sladidlo neobsahuje žádné kalorie.

Funguje tak, že se v těle rychle rozloží a naše tělo ho nedokáže zpracovat, takže jak přišel, tak odejde – zjednodušeně řečeno. Neobsahuje žádné chemické látky, je to zcela přírodní alternativa klasického cukru. Takový druh sladidla máme například v melounu. Jeho výhodou je, že nemá žádnou jinou chuť, než sladkou.

Sladí o něco méně, než je klasický cukr – uvádí se, že má 60% sladivost. Já mám ze své praxe vyzkoušeno, že normálního cukru jsem si dávala tři lžičky a Erythritolu mi stačí také tři lžičky, nicméně toto je velmi individuální a je potřeba jej vyzkoušet. Zároveň ho můžete použít i při pečení.

Je vhodný pro diabetiky, ale není vhodný pro kojící maminky. A poslední důležitá informace – nepřehánějte to s ním, může mít projímavé účinky. Mě se to ještě nestalo, ale nikdy neříkej nikdy…

Tohle a ještě více vás postupně učíme i v rámci našich jídelníčků. Zde si můžete vybrat ten svůj - jídelníček na míru.

Zároveň pro vás mám i video, kde například mohou kojící maminky dozvědět, který doporučuji kojící čaj na podporu kojení.

Za tým Zdravéhopapaní Terka